Физиката на атмосферния граничен слой е в основата на всички климатични и прогностични модели, както и тези за пренос и разпространение на замърсители. Трудна е за изучаване и развитие – не привлича студенти и млади учени. Тя лесно обяснява защо приятният хладен морски бриз е естествен фактор за замърсяването на въздуха в големите крайбрежни градове.
Крайбрежният климат е предизвикателство за научните изследвания поради сложните физически и химически атмосферни процеси при наличието на рязка граница море-суша, сложността на бреговата ивица и орографията на сушата. Крайбрежният климат е сред факторите привличащи туристи и определящи успеха на туризма като важен икономически сектор за Република България. Изучаването на структурата на полетата на вятъра и турбулентността във височина е възможно с използването на модерни технологии за дистанционни измервания.
Характерните физически процеси са рязката смяна на посоката на вятъра два пъти в денонощието, обратен на приземния поток на въздушни маси във височина, както и сложната вертикалната структура на атмосферата над сушата при морски бриз, която обуславя задържане на замърсяване на въздуха при земята в големите градове, въпреки прохладния морски бриз с по-голяма скорост.
Фигура 1 (а) илюстрира посоката, а Фигура 1 (б) скоростта на вятъра в затворена бризова клетка в близост до Ахтопол измерени със содар (MFAS SCINTEC) на 20 октомври
2014г.