В началото на 21-ви век въпросът за глобалните промени в природата и тяхното въздействие върху обществото и естествените екосистеми е основен приоритет в работните планове на учените и неизменен интерес за политиците и медиите. Обществото показва нарастваща загриженост към промените в климата, свързаните с тях екологични проблеми и потенциалните мерки за адаптация към негативните последици от тези промени. Климатът не признава държавни граници и тези проблеми се поставят на висши политически форуми. Изработването на адекватни политики и тяхната медийна подкрепа може да бъде осъществено единствено със съвместни усилия и когато се основават на точни научни оценки и прогнози, с отчитане на сложни причинно-следствени връзки от различен характер.
Един от научните приоритети на Европейската Комисия (ЕК) е околна среда, включващ и изменение на климата. В България също се наблюдава тенденция на повишен интерес към климатичните промени, не само в научните среди, но и в обществото като цяло. В БАН едно от основните научни направления е свързано с климатичните промени, рисковете и природните ресурси. В звената на БАН изследванията са насочени към колебания и изменение на климата и влиянието им върху отделни сектори; промени в атмосферата и хидросферата; слънчево-земни въздействия и др. По горната тематика се работи и в ИИКАВ-БАН секция „Климат“.
Важните научни и научно-приложни теми, които са непрекъснато в ежедневния работен порядък на членовете от секция „Климат“ в ИИКАВ-БАН включват:
- прилагане на съвременни методи за хомогенизация на климатични данни
- моделиране на локалния и регионалния климат,
- изследване на слънчево земните връзки и въздействието им върху регионалния и глобалния климат, както и върху различни екосистеми
- анализ на агро, планински, градски и морски климат
- оценка на опасни метеорологични и климатични явления (засушаване, екстремни минимални и максимални температури на въздуха)
- провеждане на числени експерименти за определяне на климатично натоварване от зададени метеорологични елементи (вкл. снежна покривка, вятър и температура)
- климатични промени в локален, регионален и глобален мащаб и свързаните с тях въздействия върху социо-икономическите сектори (водни ресурси, земеделие и гори, човешко здраве и др.)